Sık Sorulanlar

Ankara’da Psikolog arıyorsanız sitemizdeki uzmanlarımız sizlerin sorunlarına çözüm sunmaktadırlar. İletişim bilgilerinden sorularınızı iletebilir ve cevap alabilirsiniz.

Çalışma Saatleri : 09:00 – 20:00 Pazar Hariç Her gün.

Sık Sorulan Sorular

 

Aile Danışmanlığını kimler yapar.

Aile Danışmanlığını, bu alanda eğitim almış psikologlar, sosyal hizmet uzmanları, çocuk gelişimi uzmanları, psikiyatristler yapabilirler. Bu alandaki eğitimlerini tamamlamış olan ve sertifikalı olan uzmanlar tarafından yapılmaktadır.  

Aile Danışmanlığına sadece kendim gelsem olur mu?

Aile Danışmanlığı aldığınız takdirde öncelikle çift olarak gelinmesi esastır. Uzmanın yönlendirmesine göre bireysel görüşmelerde alınabilmekte olup genellikle çift olarak yapılan terapiler daha sağlıklı sonuçlar vermektedir.

Aile Danışmanlığı Nedir

Aile Danışmanlığı, anne, baba, çocuk, eşler ve diğer aile bireylerini kapsayan danışmanlık türüdür. Aile Danışmanlığı geniş kapsamlı olarak ele alınmaktadır. Aile Danışmanlığı, sağlıklı aile ortamının yaratılmasına olanak sağlamaktadır.

Evlilik Terapisi Nedir?

Evlilik Terapisi, henüz evlenme aşamasında olan çiftler, yeni evlenenler, uzun süredir evli olanlar, evletlık edinmek isteyen çiftleri baz almaktadır. Genel hatlarıyla çiftler arasında oluşabilecek iletişim problemlerinin çözümlenmesi ve çiftlerin iletişim becerilerinin desteklenmesini amaçlamaktadır. Evlilikte yaşanabilecek her türlü problem için evlilik terapisi hizmeti alınabilmektedir.  

Ne zaman Aile Danışmanlığı ya da Evlilik Terapisi Almalıyım

Aile içinde yaşanan iletişim problemleri oluşmaya başladığı andan itibaren aile danışmanlığı ya da evlilik terapisi almanız önerilmektedir. Sorunların önceden çözümlenmesi amacıyla da normal süregelen durumlarda da danışmanlık hizmeti alınabilmektedir. Eşler arası uyumun bozulması, isteksizlik, tahammül edememe, strese bağlı öfke kontrolü gibi durumlarda da aile terapisi ya da aile danışmanlığı alınabilmektedir.

Çocuğum beni dinlemiyor Ne yapabilirim?

Çocuğunuzla olan iletişiminizi yeniden değerlendirmeniz gerekmektedir. Çocuğunuzun sosyal çevresi, aile ortamı ve diğer etmenleri göz önüne alarak ilgi odaklarını tespit edebilmeli ve yeni bir yaklaşım sergilenmesi gerekmektedir. Sonuç olarak çocuğun duygularının ne olduğunu iyi bilmelisiniz. Bazen ergenlik dönemindeki çocuklar sosyo kültürel yapı nedeniyle ailelerinden uzaklaşmaktadırlar. Bu uzaklaşma beraberinde iletişim kopukluklarını meydana getirebileceği gibi çocuğun kendini mutlu hissedebileceği ortamlara kaymasına neden olmaktadır. Bu tip durumlarda çocuğunuzu da ikna ederek danışmanlık hizmeti almanız hem çocuğunuzun gelişimi açısından önemli hem de sağlıklı aile yaşantısının oluşması ve sürdürülebilmesi açısından önemlidir.

Korkularım var ve başa çıkamıyorum. Ne yapabilirim.?

Korkuların neler olduğunu ve bu korkulara neden olan durumları tespit etmek gerekmektedir. Bu tip durumlarda karşılaşılan problemlerin çözümüne yönelik hareket etmek ve çözüm yollarını aramak gerekmektedir. Bir çok kimse bu durumlarla karşılaşmaktadır. Güvenli ve rahat bir ortamda bulunmak sorunların çözümünde etken rol almaktadır. Eğer böyle bir ortam oluşturamıyorsanız bireysel danışmanlık ve terapi almanız yararınıza olacaktır. Bireysel problemlerin bir kısmında kişilik bozuklukları yatmaktadır. Eğer kendiniz ile ilgili olarak anormal gördüğünüz durumlar var ise danışmanlık almanız önerilmektedir. 

Çabuk Sinirleniyorum. Bununla nasıl başedebilirim?

Çabuk sinirlenme bir çok sebebe bağlı olabilir. Ekonomik koşullar, ihtiyaçları karşılayamama, beklentilerini yerine getirememe gibi bir çok sebebi bulunabilir. Bu tip durumlarda öfke kontrolü yapmalı ve kendinizi sakinleştirici bir uğraş bulmalısınız. Hayatın içinden çıkılmaz hale geldiği dönemlerde insanlar ne yapacağını şaşırabilirler. İçinde bulunduğunuz durumu değiştirmek için bireysel terapi almanız olası bir çok problemin de önüne geçecektir. 

Psikologlar İlaç Yazar mı?

Psikologları ilaç yazmazlar. Psikiyatri kliniğinde ilaç yazılabilir ve sadece psikiyatristler ilaç yazabilirler. Psikiyatristler genellikle ilaç tedavisinin desteklenmesi açısından terapi uygulanmasını uygun görürler.

Çocuğun Problemlerini nasıl anlayabilirim ve çözebilirim?

Çocuk problemlerini anlamak için çocuğunuzu iyi tanımanız ve izlemeniz gerekmektedir. Aynı zamanda gelişim dönemlerinde  ki durumlarına göre yaşıtlarıyla kıyaslama yapabilirsiniz. Farklılıklar gördüğünüz andan itibaren bir uzmana danışarak bilgi alabilirsiniz. Sonuç olarak 0-6 yaş döneminde ki çocuklar herşeyi çevrelerinden gözlemleyerek öğrenirler. Bu nedenledir ki problemlerin çoğunluğu bu yüzden ortaya çıkmaktadır. Büyük bir oranda aile içindeki ortamlar çocuğun gelişimi açısından önemlidir. Aile içinde yaşanabilecek bir tartışma çocuğun farklı bir gelişim göstermesine sebep olabilecektir.

Anahtar Kelimeler

ankara psikolog
ankara psikoloji merkezi
evlilik terapisi
aile danışmanlığı
sınav kaygısı
aile danışmanlığı

İletişim Bilgileri

Adres: Lizbon caddesi 47/3 Çankaya ANKARA

Telefon: 0312 473 05 79
Ankara Psikoloji Merkezi Tüm hakları saklıdır. Ankara Psikolog