Kısırlık ve Tedavisinde Aile Danışmanlığı

Home » Aile » Kısırlık ve Tedavisinde Aile Danışmanlığı

Kısırlık (infertilite) bugün pek çok ailenin baş etmek zorunda kaldığı sorunlardan birisidir. Tıp infertilite ve tedavisi açısından ciddi adınlar atmakta olsa da infertilite sürecinin ve süreç içerisindeki tedavinin aile içi dinamikleri oldukça olumsuz olarak etkilediği, kimi çiftlerde sürecin aile birliği açısından ciddi yıkıcı etkileri olduğu ortadadır. Aile yaşam döngüsü açısından incelendiğinde yeni evli çiftten, çocuk istediği halde çocuklu aileye geçemeyen çiftler bir çok zorlanmayla karşı karşıya kalırlar.

Bu nedenle infertilite sorunu yaşayan çiftlerin bir aile danışmanlığı alması tedavi öncesinde karar verme süreçlerinde de gerekirse tedavi olumlu veya olumsuz sonuçlansın tedavi sonrasında da oldukça gerekli görülmektedir.

İnfertilite sürecinde aile danışmanlığında öncelikle uzmanın bunun bir kriz süreci olduğunu bilmesi ve bu şekilde yönetmesi oldukça önemlidir. Bununla birlikte tedavi öncesinde karar alma ve problem çözme becerilerinin çalışılması, karşılıklı duyguların ifade edilmesi, stres düzeyinin düşürülmesi sürecin olumlu yönetilmesi açısından oldukça gereklidir. Özellikle başarısız tedavilerden sonra yeni bir tedavi süreci için hazırlığa karar verme süreci ve aile içi iletişimin güçlendirilmesi en önemli amaçlardan birisidir. Başarısız tedavilerden sonra alternatif yolların konuşulması (evlat edinme veya çocuksuz bir hayat gibi) veya yeni bir tedavi sürecine daha hazırlanılması aileler açısından en zorlayıcı zamanlar olarak görülmektedir.

Tüm bunlarla birlikte tedavinin olumlu sonuçlanması ile yeni bir sürecin hazırlığına girişilmesi ve bu süreçte aile sistemini yeniden yapılandırmak için alınacak destek hem çiftlerin süreci rahat geçirmeleri hem de bebek sonrasında yaşanacaklara (anne babalık sistemini kurulması, geniş aile ile ilişkiler, anne baba tutumları gibi konular) hazırlık açısından oldukça önemlidir.

 

Anahtar Kelimeler

ankara psikolog
ankara psikoloji merkezi
evlilik terapisi
aile danışmanlığı
sınav kaygısı
aile danışmanlığı

İletişim Bilgileri

Adres: Lizbon caddesi 47/3 Çankaya ANKARA

Telefon: 0312 473 05 79
Ankara Psikoloji Merkezi Tüm hakları saklıdır. Ankara Psikolog