Kişilik Bozuklukları

Kişilik Bozuklukları, hayatımızda karşılaştığımız durumların üzerimizde oluşturduğu etkilerle farklı davranış biçimleri göstermesi durumudur.

Küçükken yaşadığımız bir olay, yaşantımız içerisinde cereyan eden farklı tutumlar, insanların algılarında farklılıklara yol açabilir. Algının değişmesi normal şartlar altında olması gerekenin olmamasına neden olabilir. Kendimizden şüphe edebiliriz. Kendimizi farklı hissedebiliriz, her şeyi olmadan görebiliriz, olmamış bir şeyi olmuş gibi yaşayabiliriz. Bu tür durumlara yüzlerce örnek verilebilir.

Bütün dünyanın çok farklı olduğunu insanları anlamakta zorluk çektiğimizi düşünebiliriz ki bu farklı olmanın getirdiği bir durumdur. Biz mi farklıyız yoksa dünya mı? Bu soruların cevaplarını bulabilmek yaşantımızın daha sağlıklı, ilişkilerimizde daha umutlu olabilmek için ilk önce kendimizi çok iyi tanımamız gerekmektedir. Bazen sınırlarımızın zorlandığını hissederiz. Acaba zorlanan sınırlarımız mı yoksa benliğimiz mi ? Fikirlerimizin sürekli çatışma halinde olması, takıntılı hale gelmemiz, farklı kimliklere bürünüp, büründüğümüz kimliğe göre rol alabiliriz.

Biz kendimiz için ne yapıyoruz ve kendimizi ne kadar tanıyoruz? Hayat ancak bizimle güzeldir. Çünkü bu hayatın başrolünü biz oynuyoruz. O zaman en iyi şekilde rolümüze sahip çıkıp daha ileri bakabilmemiz gerekmektedir.

Kişilik Bozuklukları olan bireylerde yukarıda saydığımız hallerin olması ve değişik varyasyonlarının oluşması muhtemeldir. Ne olursa olsun önceden önlem alarak hayatımıza daha sıkı sıkıya bağlanabilmek için problemlerimizi çözmemiz gerekmektedir. Net olabilmek, ne istediğini bilmek için, herşeyden öte mutlu ve huzurlu olabilmek için.

Anahtar Kelimeler

ankara psikolog
ankara psikoloji merkezi
evlilik terapisi
aile danışmanlığı
sınav kaygısı
aile danışmanlığı

İletişim Bilgileri

Adres: Lizbon caddesi 47/3 Çankaya ANKARA

Telefon: 0312 473 05 79
Ankara Psikoloji Merkezi Tüm hakları saklıdır. Ankara Psikolog