Çocukta Duygusal Tepkiler İnatçılık

Home » Blog » Çocukta Duygusal Tepkiler İnatçılık

İnatçılık

İnatçılık, geçerli ve makul neden olmadan çocuğun verdiği kararda dayatmasıdır.

İnatçılık, çocuklarda en çok 3-6 arasında görülür. Bu dönemdeki inatçılığın nedeni, benlik duygusu ve bağımsızlık bilincinin gelişmemesinden kaynaklanmaktadır. Bu yaşlarda çocuklar, varlığını ve düşüncelerini kabul ettirme çabası içinde olduklarından inatçılık tepkileri de doğaldır.

7-12 yaşlarında çocuk için ikinci bir inatçılık dönemi başlar. Bedensel ve duygusal gelişimindeki farklılıklar hızlı bir gelişim gösterir. Çocuk, gelişime ayak uydurmakta zorluk çeker. Çevredekilerin kararsız ve tutarsız davranışları çocuğu inatçılığa iter. Bazen çocuk, bazen de yetişkin tavırlarıyla kendisini birey olarak kabul ettirme çabasına girer.

Çocukluktan erinliğe geçiş döneminde yetişkinlerin isteklerine karşı gelirler. Kurallara uymadıkları gibi kendi kurallarını kendileri belirlemek ister ve yetişkinleri eleştirirler. Hem çocuklukta hem de erinlik döneminde karşılaşılan inatçılık tepkileri yetişkinler tarafından anlayışla karşılanmalı, olumsuz eleştiriler yerine onlara değer vererek doğru iletişim kurmaya çalışılmalıdır.

Çocuğun inatçılığını önlemek için yapılması gerekenler

Çocuğun ihtiyaçları, zamanında karşılanmalıdır.

Çocuk kızgın ve sinirli olduğu anlarda, tartışmaya girilmemelidir.

Çocuğun her istediği engellenmemelidir.

Çocuk yetiştirmede baskıcı tutuma yer verilmemelidir. Yetişkinler tehdit ve zor kullanarak çocuklara isteklerini yaptırmamalıdır.

Yetişkinler, kardeşler arasında kıskançlığa sebebiyet verecek davranışlardan kaçınmalıdır.

Çocuğa dayak atılmamalı ve şiddetli cezalardan kaçınılmalıdır.

Çocuğa bağımsızlık duygusu kazandırılmalıdır.

Günlük hayatın getirmiş olduğu sorumluluklar nedeniyle çocuklarımızla gerektiği kadar ilgilenemeyebiliriz. Bu tip durumlarda çocukla kaliteli zaman geçirmek, çocuğumuzu birey olarak kabul etmek, onunla ilgilenmek bir çok problemi önceden engellememiz anlamına gelir. Çocuğumuzla gerektiği kadar zaman geçirebilirsek kurallarımızı doğru koyabilirsek, çocuklarımız bu sınırları bilecek ve davranışlarını bu minvalde gerçekleştirecektir.

Hayatımızın anlamı olan çocuklarımızla inatlaşmak, çözüm üretmek değil yeni problemler üretmek anlamına gelmektedir. Savunma mekanizmaları sayesinde her davranışımıza yeni bir davranış ile karşılık verebilirler. Bu durum kimsenin istemediği bir tutumdur.

Çocuklarda görülen inatçı davranışları çözmek için mutlaka bir uzman desteği almanızı öneririz.

Anahtar Kelimeler

ankara psikolog
ankara psikoloji merkezi
evlilik terapisi
aile danışmanlığı
sınav kaygısı
aile danışmanlığı

İletişim Bilgileri

Adres: Lizbon caddesi 47/3 Çankaya ANKARA

Telefon: 0312 473 05 79
Ankara Psikoloji Merkezi Tüm hakları saklıdır. Ankara Psikolog