Çocuk Danışmanlığı

Doğum öncesi dönemden başlamak üzere, bebeklik, çocukluk ve ergenlik dönemini kapsayan danışmanlıktır.

Doğum öncesi dönemde yaşanılan durumlar, çocuğun dünyaya gözlerini açması ile beraber gelen bir çok sorunun çözümünü kapsamaktadır. Çocuğun gelişim dönemlerinde karşılaşılan durumların gözetilmesi, gelişimi ile ilgili olarak yaşanılan problemleri görmek ve çözüme kavuşturmak önemlidir.

Dünyaya gelen çocuk ilk nefes alış verişiyle öğrenmeye başlar. Çocuğunuzun iyi bir öğretmeni olabilmek için herşeyi bilmeniz gerekmektedir. Ağladığında ne istediğini bilmek, ona istediğini verebilmek, sevgiyi esirgemeden çağlayan nehir gibi verebilmek onun geleceği ve öğrenmesi açısından önem taşır. Çünkü ne ile beslenirse onu öğrenecektir.

Çocuğunuzun size ilk anne dediği zamanı düşünün. Ne kadar mutlu olduğunuzu hatırlayın. Artık o birey olmanın getirdiği avantajlarını kullanmaya başlayacaktır. Tabii ki çocuk ile iletişimi ne kadar sağlam tutarsak birbirimizi ne kadar iyi anlayabilirsek bağımız da o kadar kuvvetli olacaktır.

0-6 yaş dönemi çocukluk dönemi olarak adlandırılmaktadır. Bu süreç içinde çocuk herşeyi uyaranlarla alır ve karşıt tepkiler oluşturur. Bunun neticesinde sağlıklı bir gelişim gösterip göstermediği tamamen ilköğretime başladığı dönemde ortaya çıkar.

Çocukluk döneminin sağlıklı bir şekilde geçirilebilmesi için çocuktan ziyade aileyi eğitmek ve bilgilendirmek daha akıllıca olacaktır. Bununla beraber çocuk üzerinde oluşan etkilerin duyarsızlaştırılması çalışmaları yapılmaktadır.

Çocuğunuz da tespit ettiğiniz durumlar ile ilgili olarak size en yakın olan bir merkeze giderek çocuğunuzun gelişim durumunu öğrenmeniz yararınıza olacaktır.

Alt ıslatma, tırnak yeme, kardeş kıskançlığı, uyum problemleri, hiperaktivite ve daha bir çok problemi önceden çözüme kavuşturabilirsiniz.

 

Anahtar Kelimeler

ankara psikolog
ankara psikoloji merkezi
evlilik terapisi
aile danışmanlığı
sınav kaygısı
aile danışmanlığı

İletişim Bilgileri

Adres: Lizbon caddesi 47/3 Çankaya ANKARA

Telefon: 0312 473 05 79
Ankara Psikoloji Merkezi Tüm hakları saklıdır. Ankara Psikolog