Çift Terapisi

Çift Terapisi

Çift Terapisi, Klinikte daha çok olarak karşımıza çıkan çift terapisi; birbiriyle çatışmada olan iki insanın etkileşimini değiştirmek için düzenlenmiş bir psikoterapi biçimidir. Evlilik sorunları olan insanlar bunları uzman mental sağlık çalışanlarından önce doktorları, din adamları, avukatları ve öğretmenleri ile tartışma eğiliminde oldukları için yıllarca ayrı bir evlilik danışmanlığına açık bir gereksinim yokken, günlük yaşamda aile ve birlikteliklerle ilgili pek çok sorun psikiyatristlerin bu alana yönelmelerine yol açmıştır. Bireysel terapi evlilikle ilgili güçlükleri çözemediğinde, eşlerden birindeki ya da her ikisindeki sıkıntının başlangıcının açıkça evlilikle ilgili olaylarla bağlantısı olduğunda ve çatışmadaki bir çift istediğinde eş terapisi düşünülür.

Çift terapisi; birbiriyle çatışmada olan iki insanın etkileşimini değiştirmek için düzenlenmiş bir psikoterapi biçimidir. Klinikte daha çok evlilik terapisi olarak karşımıza çıkar. Evlilik terapisi konu açısından özel bir ailesel çatışmanın tartışılması nedeniyle çift terapisine göre daha sınırlıdır. Evlilik terapisinde, eğitilmiş bir kişi, çiftle terapötik bir anlaşma yapar ve belli iletişim tipleri aracılığı ile rahatsızlığı azaltmaya, uyumu bozan davranış biçimlerini tersine çevirmeye ya da değiştirmeye ve kişilik olgunlaşmasını ve gelişimini sağlamaya uğraşır.

Henüz evlilik aşamasına gelmemiş, flört döneminde başlayan çift ilişkileri, genellikle sorunsuz gibi görünür. İşin ciddiyeti nişanlanma kararına kadar anlaşılamaz. Çiftler bu dönemlerde hayatlarını özgürce yaşayabilecekleri duygusuna kapılırlar. Nişanlanma sürecinden sonra aile bireylerinin ortaya çıkması karşılıklı olarak fikirlerini beyan etmeleri durumunda çatışmalar yaşanabilir. Örf ve adetlerimiz gereğince her taraf kendi istek ve beklentilerini sıralayacaktır. Bir çok aile daha bu aşamada vazgeçme yöntemini kullanır. İsteklerin karşılanmadığını ileri sürerek evlenecek olan çiftlerin ayrılmalarını da sağlayabilir. Daha modern olan aileler durumu abartma eğiliminden uzak durarak çiftlerin hayatlarına kendilerinin yön vermesini isterler. Bu durumda her şey sağlıklı bir şekilde ilerleyebilir.

Çift terapilerinde ağırlıklı olarak diğer aile bireylerinin olaya müdahil olmaları ve kendi istek ve beklentilerini karşılamak için çaba gösterdikleri tespit edilmektedir. Bu tip durumlarda evlenecek olan çiftlerin düşüncelerinin bir önemi yoktur. Aile büyükleri ne derse onun olmasını isterler.

Bu durumda çiftlere büyük görevler düşmektedir. Kendi aileleri içinde yapacakları görüşmeler durumun şiddetini azaltacak ve diğer aile bireylerinin duruma müdahil olmalarını engelleyecektir. Aslolan çiftlerin sağlıklı bir şekilde yuva kurmalarına yardımcı olmak herhangi bir olumsuzluk durumunda çözüm odaklı yanlarında durmak olacaktır.

Çiftler bu ve bunun gibi durumlarla baş edebilmek için mutlaka bir uzmandan destek almalılar.

Anahtar Kelimeler

ankara psikolog
ankara psikoloji merkezi
evlilik terapisi
aile danışmanlığı
sınav kaygısı
aile danışmanlığı

İletişim Bilgileri

Adres: Lizbon caddesi 47/3 Çankaya ANKARA

Telefon: 0312 473 05 79
Ankara Psikoloji Merkezi Tüm hakları saklıdır. Ankara Psikolog